sru
Representative Rugby

Scotland U16 Squad for Regional Age-Grade Tournament

15th April 2019
Share this article
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Scotland have named their three U16 squad to compete in the Regional Age-Grade U16 Combined tournament in Wales.

 

The three Scottish sides, Blue, Green, and Red, will face Ospreys, Scarlets, Cardiff Blye, Dragons, and RGC, as well as Scotland Blue taking on Scotland Green on Monday 22nd April.

 

Scotland Blue and Scotland Red have named 26 man squads, which are made up exclusively of players playing in Scotland, while the 23-man Scotland Green squad is made up purely of Exiles.

 

Among the Exiles are three Grammar School at Leeds pupils, Tom Peach, Scott Wilson-Poe, and Ruaridh Fowler. Peach and Wilson-Poe are both in the forwards, alongside RGS Newcastle’s Calum Fletcher and Dartmouth Academy’s Kyle McGhee.

 

Also in the forwards are Warwick’s Archie McCusker and another Archie, MacArthur, of Shiplake College, alongside Bristol Cathedral School’s Lewis Antwis and Bishop Stortford High School’s Murray Davidson.

 

RGS High Wycombe are represented by Drew Padfield with Bromsgrove’s Hamish Cross and Emmanuel’s Charlie Sinclair also selected alongside Sandbach’s Angus Walker and Woodbridge’s Haydn Sykes.

 

In the backline Cranleigh see Toby Kemp selected, with Southborough High Schools Angus Findlay and Chipping Campden’s Josh Hands also in the squad alongside Guisley’s Josh Dunn and Windsor Boys’ Lewis Naylor.

 

Wirral Grammar School’s William Robinson also makes the squad, as do Gordon’s Jack Bodell, Buckingham Sports College’s Kyle Cummins, and Pigott’s Will Young.

 

Speaking to www.scottishrugby.org the Scotland Green Head Coach Tom Gilchrist said

 

“I am thrilled with how the players have progressed – they have been excellent at retaining information in what has been an intense period of learning. The coaching team are delighted with how the group have connected and we have enjoyed spending time and supporting these young men as the tournament approaches.”

 

“We are all looking forward to seeing how our training efforts transfer into on-field performances and it is going to be exciting watching them express themselves in line with the national blueprint principles as they make the national jersey, their families and themselves proud!”

 

Regional Age-Grade U16 Combined Tournament Fixtures:

 

Monday 15th April

 

Ospreys v Scotland Red (3pm, Ystrad Mynach)

Scarlets v Scotland Blue (5pm, ystrad Mynach)

 

Friday 19th April

 

RGC v Scotland Green (2pm, Parc Eirias)

Cardiff Blues v Scotland Red (3.45pm, St Helens)

Dragons v Scotland Blue (5.30pm, St Helens)

 

Monday 22nd April

Scotland Blue v Scotland Green (12pm, Parc Eirias)

RGC v Scotland Red (2pm, Parc Eirias)

 

Scotland U16 Blue (26)

 

Forwards:

Alasdair Rogers (Auchenleck Academy/Cummnock)

Tom Blackhall (Mackie Academy FP)

Adam Flynn (High School of Dundee)

Archie Wilson (Lathallan School/Huntly)

Archie Falconer (Ellon Rugby)

Aidan Trim (Hamilton)

Kieran McCann (Marr)

Jake Spurway (Glenalmond College)

Ben Buchannan Smith (Dollar Academy)

Callum Norrie (Strathallan)

Ethan Parkins (Dollar Academy)

Joss Armstrong (Balfron High School/Strathendrick)

Rory Sangster (Glenalmond College)

Gregor Thomson (Stewart’s Melville College/Dunfermline)

 

Backs:

Ben Afshar (Merchiston Castle)

Finlay Burgess (Deeside)

Adam Wight (Merchiston Castle)

Callum Beckett (Stirling County)

Andrew Lamb (Strathaven)

Duncan Munn (West of Scotland)

Ben Salmon (Dollar Academy)

Nairn Calder (Marr)

Callum Stephen (Granite City)

Charlie Kennedy (High School of Glasgow)

Callum Smith (Biggar)

Johnnie White (Glenalmond College)

 

Scotland U16 Green (23)

 

Forwards:

Archie MacArthur (Shiplake College)

Kyle McGhee (Dartmouth Academy)

Lewis Antwis (Bristol Bears/Bristol Cathedral School)

Archie McCusker (Warwick)

Murray Davidson (Bishop Stortford HS)

Drew Padfield (RGS High Wycombe)

Tom Peach (Grammar School at Leeds)

Scott Wilson-Poe (Grammar School at Leeds)

Hamish Cross (Bromsgrove)

Charlie Sinclair (Emmanuel)

Angus Walker (Sandbach)

Calum Fletcher (RGS Newcastle)

Haydn Sykes (Woodbridge)

 

Backs:

Angus Findlay (Southborough HS)

Ruaridh Fowler (Grammar School at Leeds)

Josh Hands (Chipping Campden)

Josh Dunn (Guiseley)

Lewis Naylor (Windsor Boys’)

William Robinson (Wirral GS)

Toby Kemp (Cranleigh)

Jack Bodell (Gordon’s)

Kyle Cummins (Buckingham Sports College)

Will Young (Pigott)

 

Scotland U16 Red (26)

 

Forwards:

James Lascelles (Merchiston Castle)

Conor Myles (George Watson’s College)

Guy Napier (Merchiston Castle)

Jamie Gordon (Galashiels Academy)

Mike Cantle (George Watson’s College)

Corey Tait (Hawick HS)

Sam Derrick (Earlston HS)

Alex Burns (Edinburgh Academy)

Lachlan McGrigor (Stewart’s Melville College)

Robert Gordon (Stewart’s Melville College)

Taylor Wilson (Dunbar GS)

Teddy Thomson (Merchiston Castle)

Rudi Brown (Merchiston Castle)

Cameron Thompson (Kelso HS)

 

Backs:

Brodie Young (George Watson’s College)

Jamie Burns (Stewart’s Melville College)

Harris Rutherford (Galashiels Academy)

Matthew Russell (Stewart’s Melville College)

Murray Wilson (Galashiels Academy)

Zack Smith (George Heriot’s)

Aidan Boyle (Stewart’s Melville College)

Elliot Stanger (Hawick HS)

Finn Douglas (Earlston HS)

Ben Evans (Longridge Towers)

Matt Reid (Galashiels)

Alex Callaway (Merchiston Castle)