DSC_0074
School Rugby

RPNS7s: U14 tournament starts off in exciting fashion, and promises plenty on day 2

28th March 2019
Share this article
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

The U14 tournament at the Rosslyn Park HSBC National School 7s heads to the last 16 pool stage on Friday after a brilliant opening day of action.

 

With the hustle and bustle of the Colts knockouts and the opening rounds of the U18 Cup, the U14 can sometimes feel like the little brother of the group, but dig a little deeper and there is some awesome rugby on show at all times.

 

Thursday saw the group stages take place, followed by an elimination round featuring the winners of all the pools, plus two best runners up. The winners of those elimination round games are in the Cup last 16 pools on Friday, the losers in the Plate last 16 pools.

 

There are 7 last 16 pools of three teams each, and the winners from each of those will then go, along with one best runner up, to the quarter final stage, from which point the tournament is a straight knockout.

 

Cup Group A sees the reigning champions, Whitgift, up against Duabi’s JESS Ranches school, and Epsom College, who have looked like strong challengers to Whitgift’s crown. The three had to beat top sides in the elimination round though, Oakham, Malvern College, and George Watson’s College respectively, who form Plate Group A.

 

Cup Group B features the side that just claimed the Colts title, St Peter’s York, who beat Manchester Grammar in their eliminator. They must first get past Trinity and Ivybridge though, who impressed against Dulwich College and Wimbledon College in their respective eliminators.

 

Kirkham Grammar School, Berkhamsted and Rodillian make up Group C, having beaten Denstone College, Rugby, and Finborough, who make up Plate Group C, in three very different but very entertaining eliminators.

 

In Group D there is a West Midlands derby forming in the shape of Solihull and Warwick, but they also face an excellent Hurstpierpoint College side. RGS Newcastle, St Benedict’s, and Richard Challoner make up the mirroring Plate Group.

 

Group E is a fascinating one, Stockport Grammar, Whitchurch High School, and Stowe all together, all of whom have been superb on this opening day. Bradford Grammar, Mill Hill, and Kingsbridge mirror them.

 

Into Group F where Barnard Castle, King’s Canterbury, and New Hall will be competing, with Reigate Grammar, Saint Cecilia’s, and Simon Langton Grammar in the reflecting Plate Group.

 

Finally then to Group G, which looks very strong based on today’s performances as Worth, Howard of Effingham, and a top Harrow side all come together. The Plate Group G sees Bournemouth Collegiate, RGS High Wycombe, and Radley College all grouped together.

 

It all promises to make for a brilliant second day of the U14 tournament, which provided some of the best entertainment on Thursday and could well do again on Friday. With the U18 Cup knockouts taking place, there should be plenty of inspiration for these young players throughout the day too.

 

U14 Cup Last 16 Pools:

 

Last 16 A Last 16 B Last 16 C Last 16 D
Whitgift St Peter’s York Berkhamsted Solihull
Jess Ranches Trinity Kirkham GS Warwick
Epsom College Ivybridge College Rodillian Hurstpierpoint

 

Last 16 E Last 16 F Last 16 G
Stockport GS Barnard Castle Worth
Whitchurch HS King’s Canterbury Howard of Effingham
Stowe New Hall Harrow

 

U14 Plate Last 16 Pools:

 

Last 16 A Last 16 B Last 16 C Last 16 D
Oakham Dulwich College Denstone College RGS Newcastle
Malvern College Manchester GS Rugby St Benedict’s
George Watson’s Wimbledon Coll Finborough Richard Challoner

 

Last 16 E Last 16 F Last 16 G
Bradford GS Reigate GS Bournemouth Coll
Mill Hill Simon Langton RGS High Wycombe
Kingsbridge Saint Cecilia’s Radley College

 

U14 Elimination Round:

 

Whitgift 35-14 Oakham

Malvern College 15-26 Jess Ranches

George Watson’s College 17-26 Epsom College

Manchester Grammar 22-31 St Peter’s York

Ivybridge Community College 14-10 Dulwich College

Trinity 28-14 Wimbledon College

Denstone College 12-26 Kirkham Grammar

Rugby 21-26 Berkhamsted

Finborough 5-54 Rodillian Academy

RGS Newcastle 12-26 Hurstpierpoint College

Warwick 36-5 St Benedict’s

Richard Challoner 14-19 Solihull

Stowe 31-21 Kingsbridge College

Bradford Grammar 0-26 Stockport Grammar

Whitchurch High 31-5 Mill Hill

Barnard Castle 24-12 Reigate Grammar

King’s Canterbury 40-14 Simon Langton

New Hall 27-7 Saint Cecilia’s

Howard of Effingham 40-10 RGS High Wycombe

Harrow 33-0 Radley College

Worth 39-0 Bournemouth Collegiate

 

U14 Cup Groups – Final Standings:

 

Pos Group A Group B Group C Group D Group E
1 Whitgift Oakham Malvern College Jess Ranches George Watson’s
2 Ysgol Bro Myrddin Caterham Marlborough College Mill Hill Eton College
3 Uppingham The Leys Colston’s Dollar Academy Ipswich
4 Bristol Grammar Llandovery College Shrewsbury Brynteg Burford

 

Pos Group F Group G Group H Group I Group J
1 Epsom College Manchester Grammar St Peter’s, York Ivybridge Community Dulwich College
2 Cheltenham College Eastbourne College St Paul’s Clifton College Trent College
3 RGS Worcester Bramhall High Blundell’s St Joseph’s College Shiplake College
4 St Edward’s, Oxford KES Birmingham Torquay Grammar Cardiff High Campion

 

Pos Group K Group L Group M Group N Group O
1 Trinity Wimbledon College Denstone College Kirkham Grammar Rugby
2 Hymers College Sherborne Worth Tonbridge Brighton College
3 QEH KES Bath Haverford-west Prior Park College Bedford Modern
4 Birkdale QES Barnet Stanwell School Bedford Red House

 

Pos Group P Group Q Group R Group S Group T
1 Berkhamsted Finborough Rodillian Academy RGS Newcastle Hurstpp College
2 Langley Emanuel Mount St Mary’s Christ’s Hopsital RGS Guildford
3 Devonport High Cedars Gravesend Grammar John Fisher King’s Worcester
4 Sutton Valence Mary Immaculate UCS St Cyres Yarm

 

Pos Group U Group V Group W Group X Group Y
1 Warwick St Benedict’s Richard Challoner Solihull Stowe
2 Framlingham College Ryde Taunton Gordon’s Bromsgrove
3 Langley Park London Oratory Pocklington Norwich QEGS Wakefield
4 Llandaff Cathedral Caerleon Comp Hampshire Collegiate Cardinal Newman Cwm Rhymni

 

Pos Group Z Group AA Group BB Group CC Group DD
1 Kingsbridge College Bradford Grammar Stockport Grammar Whitchurch High Mill Hill
2 Newbridge Bournemouth Collegiate Brentwood Wellingboro Ysgol Gyfun Plasmawr
3 Hanley Castle Dunottar St George’s College Sevenoaks Wrekin College
4 Birkenhead Bishop’s Stortford Leicester Grammar Rick’sworth Sidcot

 

Pos Group EE Group FF Group GG Group HH Group II
1 Barnard Castle Reigate Grammar King’s Canterbury Simon Langton New Hall
2 Wellington College Harrodian Stamford Kingsdale Ysgol Gyfun Bryn Tawe
3 Chislehurst & Sidcup Greenhill The Crypt Brunts Academy Wallington County GS
4 Fulham Boys Giggleswick St John’s College Mount Kelly Woodhouse Grove

 

Pos Group JJ Group KK Group LL Group MM Group NN
1 Saint Cecilia’s Howard of Effingham RGS High Wycombe Harrow Radley College
2 King’s Taunton St John’s, Leatherhead Kent College St Cenydd Millfield
3 Ysgol Gyfun Glantaf Ysgol Gyfun Bro Eder St Anselm’s College Oundle Portsmouth Grammar
4 Plymouth College Akeley Wood Seaford College St Barts Pontarddulais Comp