rpns7
School Rugby

Rosslyn Park HSBC National School 7s: U14 Draw – Will Whitgift retain the Cup?

22nd March 2019
Share this article
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Over recent years the U14 tournament at the Rosslyn Park HSBC National School 7s has become a huge event and it looks like it will be massive again this year.

 

160 teams are competing over Thursday 28th and Friday 29th March and will eventually be whittled down to one. Whitgift were that one side last year, they are in Group A alongside Bristol Grammar, Uppingham, and Ysgol Gyfun Bro Myriddn.

 

Taunton School were the runners up but are not in the draw this year, leaving tournament legends Millfield in bottom group, NN, alongside Radley College, Portsmouth Grammar, and Welsh side Pontarddulais.

 

Like the senior tournament, the U14 tournament also has a Plate competition, for those losing out on the elimination round, which pits the winners of each group against another, winner heaving to the Cup last 16 pools and the loser to the Plate last 16 pools.

 

Cheltenham College won last year’s Plate but their reward is a tough one, Group F alongside Epsom College, RGS Worcester, and St Edward’s Oxford.

 

Kirkham Grammar were the side they beat in that final, and Kirkham too have a bit of a brute of a group over in Group N, with Bedford, Tonbridge, and Whitmore High School for company. Indeed almost all of the Groups look pretty brutal as the U14s, like the Colts, is not split Cup and Vase so every school is drawn in one big tournament.

 

Only the winners of each group progress to that elimination round, from which 21 sides will progress to the last 16 (slightly confusingly) pools. They are split into seven groups of three and the winners of each group progress to the quarter finals alongside the best runner up, from there the tournament is a straight knockout. The Plate tournament, made up of the elimination round losers, follows the same format.

 

2019 Rosslyn Park HSBC National School 7s U14s Draw (Thursday 28th & Friday 29th March):

 

Group A Group B Group C Group D Group E
Bristol Grammar Caterham Colston’s Brynteg Burford
Uppingham Llandovery College Malvern College Dollar Academy Eton College
Whitgift Oakham Marlborough College Hampton George Watson’s
Ysgol Gyfun Bro Myriddn The Leys Shrewsbury Jumeirah (Dubai) Ipswich School

 

Group F Group G Group H Group I Group J
Cheltenham College Bramhall High School Blundell’s Cardiff High School Campion
Epsom College Eastbourne College St Paul’s Ivybridge College Dulwich College
RGS Worcester KES Birmingham St Peter’s, York Merchant Taylors’ Shiplake College
St Edward’s, Oxford Manchester Grammar Torquay Boys Grammar St Joseph’s College Trent College

 

Group K Group L Group M Group N Group O
Birkdale KES Bath Denstone College Bedford Bedford Modern
Hymers College QES, Barnet Haverford-west High Kirkham Grammar Brighton College
QEH Sherborne Stanwell Tonbridge Red House School
Trinity Wimbledon College Worth Whitmore High School Rugby

 

Group P Group Q Group R Group S Group T
Berkhamsted Emanuel Gravesend Grammar Christ’s Hospital Hurstpier-point College
Devonport High School Finborough Mount St Mary’s John Fisher RGS Guildford
Langley Mary Immaculate Rodillian Academy RGS Newcastle John Fisher
Sutton Valence Cedars UCS St Cyres Yarm

 

Group U Group V Group W Group X Group Y
Llandaff Cathedral Caerleon Middlesex Schools Cardinal Newman Bromsgrove
Framlingham College London Oratory Pocklington Gordon’s Clifton College
Langley Park Ryde School with Chine Richard Challoner Norwich QEGS Wakefield
Warwick St Benedict’s Taunton Solihull Ysgol Gyfun Cwm Rhymni

 

Group Z Group AA Group BB Group CC Group DD
Birkenhead Bishop’s Stortford Coll Brentwood Rickmans-worth Mill Hill
Hanley Castle Bournemouth College Leicester Grammar Sevenoaks Sidcot
Kingsbridge Bradford Grammar St George’s, Weybridge Welling-borough Wrekin College
Newbridge Dunottar Stockport Grammar Whitchurch High School Ysgol Gyfun Plasmawr

 

Group EE Group FF Group GG Group HH Group II
Barnard Castle Giggleswick St John’s College Kingsdale New Hall
Chislehurst & Sidcup Greenhill Stamford Mount Kelly Wallington CGS
Fulham Boys Reigate Grammar The Crypt Simon Langton Woodhouse Grove
Wellington College Harroidan King’s Canterbury The Brunts Academy Ysgol Gyfun Bryn Tawe

 

Group JJ Group KK Group LL Group MM Group NN
King’s College, Taunton Howard of Effingham Kent College Harrow Millfield
Plymouth College Prior Park College Seaford College Oundle Pontarddulais
Saint Cecilia’s St John’s, Leatherhead RGS High Wycombe St Bartholomew Radley College
Ysgol Gyfun Glantaf Ysgol Gyfun Gymraeg St Anselm’s College St Cenydd Portsmouth Grammar

 

 

To see the draws for the other tournaments, please follow these links:

U18 Cup

U18 Vase

Colts

Girls & Girls AASE

Juniors and Prep