rpns7
School Rugby

Rosslyn Park HSBC National School 7s: Colts Draw – Sedbergh aiming for successive title

15th January 2019
Share this article
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sedbergh will look to defend their Colts title at the 2019 Rosslyn Park HSBC Rosslyn Park National School 7s from Group A.

 

Alongside them will be Bristol Grammar, Bryanston, Eggar’s, and Uppingham. They are far from alone in the tough groups department, Group B tells us as much with Caterham, Llandovery College, Marlborough College, Oakham, and Shrewsbury all in the same group.

 

Colston’s, Ipswich, Reed’s, and Trinity are joined by Belgium’s Waterloo Schools in Group C, while Group D is brutal, Eton College, Hampton, Malvern College, St Edward’s Oxford, and The Oratory are all pitted together.

 

The Colts tournaments starts with the group stages on Wednesday 27th March, with the knockouts on Thursday 28th March. Epsom College will hope to make those knockouts but must get past Angels International, Lancaster RGS, RGS Worcester, and Wycliffe College from Group E first.

 

Bishop Wordsworth’s, Cheltenham College, and Eastbourne College are all in a tough Group F, with St Peter’s York among those in Group G and there is a tricky Group H with Sherborne and St Paul’s among the contenders.

 

Group I will be a challenge, Dulwich College, Hymers College, Ivybridge Community College, St Joseph’s College, and Stanwell making up that one, while the likes of Brighton College and Abingdon are in Group L.

 

Over in M Bedford, Denstone, Kirkham, and Rugby are going to be hellish opposition from Whitmore, but they will be competitive. N is also loaded, Portsmouth Grammar, Langley, and Tonbridge among its sides, so too O with Berkhamsted and Canford among the contenders.

 

John Fisher and Wellington College are both Rosslyn Park legends and they are drawn together in P, while Harrow, Hurstpierpoint, and RGS Newcastle are among those in P. Warwick line up in T, while great rivals Bromsgrove are in V.

 

The ever-successful Millfield are in Group Y, while Barnard Castle, drawn with Millfield in the U18s, are in Group AA.

 

CC should be interesting with Beechen Cliff, Simon Langton, Stamford, Weston, and last year’s U14 champions, Whitgift, all lining up. Look out for Glantaf in DD, while EE is loaded, Woodhouse Grove among the protagonists there, while Clifton, Oundle, and Monmouth reside in Group FF.

 

Some real heavyweights are on the reserve list too, not least Rosslyn Park legends Ampleforth College, one of the most successful sides in tournament history.

 

The Colts goes straight to a knockout following the Group stages, with the winners of each group heading straight through to the last 32 round on Day 2.

 

2019 Rosslyn Park HSBC National School 7s Colts Draw (Wednesday 27th & Thursday 28th March):

 

Group Winners Straight Knockout

 

Group A Group B Group C Group D
Bristol Grammar School Caterham Colston’s Eton College
Bryanston Llandovery College Ipswich School Hampton
Eggar’s School Marlborough College Reed’s Malvern College
Sedbergh Oakham Trinity St Edward’s, Oxford
Uppingham Shrewsbury Waterloo Schools (Belgium) The Oratory

 

Group E Group F Group G Group H
(Pakistan) Angles International Bishop Wordsworth’s International College (Lebanon) Cardiff High School
Epsom College Cheltenham College KES Birmingham Merchant Tayors’ School
Lancaster RGS Eastbourne College St Peter’s, York Sherborne
RGS Worcester Welland Park Academy Torquay Boys Grammar Shiplake College
Wycliffe College Ysgol Gyfun Gwyr School Truro St Paul’s School

 

Group I Group J Group K Group L
Dulwich College Birkdale Campion Sir William Borlase’s
Hymers College Brynteg Comprehensive KES Bath Abingdon
Ivybridge College QEH Lord Wandsworth College Brighton College
St Joseph’s College Trent College QES Barnet Wimbledon College
Stanwell Uffculme Royal Hospital School Worth

 

Group M Group N Group O Group P
Bedford Bedford Modern School Berkhamsted John Fisher
Denstone College Langley Canford Mount St Mary’s College
Kirkham Grammar Portsmouth Grammar Cowbridge Comprehensive Rydal Penrhos
Rugby Tiffin Devonport High School Sutton Valence
Whitmore High School Tonbridge Emanuel Wellington College

 

Group Q Group R Group S Group T
Harrow Cwmtawe Community Coll Caeleon Comprehensive Duke of York’s RMS
Hurstpierpoint College Langley Park The Perse London Oratory
RGS Newcastle Queen Ethelburga’s Coopers’ Coborn Pangbourne College
UCS RGS Guildford King’s Worcester St Benedict’s School
Woodlands School Yarm Cathedral School, Llandaff Warwick

 

Group U Group V Group W Group X
Gordon’s Bromsgrove Bradford Grammar Bishop Stortford’s High School
Hinchley Wood Newcastle-Under-Lyme QEHS Camarthen Brentwood
Loughborough Grammar Pocklington King’s Macclesfield Durham
Perins Worksop College Wisbech Grammar School KCS Wimbledon
St Columba’s College Ysgol Gyfun Cwm Rhymni Ysgol Y Preseli Stockport Grammar

 

Group Y Group Z Group AA Group BB
Millfield Ibstock Place Barnard Castle School Aberdare College
Sevenoaks Leicester Grammar School Clyst Vale Bristol Free School
St George’s, Weybridge Sidcot Greenhill Llangatwg College
Whitchurch High School St Julian’s Mill Hill Taunton School
Wrekin College Ysgol Penrhyn Dewi Judd King’s Canterbury

 

Group CC Group DD Group EE Group FF
Beechen Cliff RGS High Wycombe King’s College, Taunton Clifton College
Simon Langton Grammar Woodbridge Plymouth College Dwr-Y-Felin
Stamford The Brunts Academy Stowe Halliford
Weston College Ysgol Gyfun Bryn Tawe Woodhouse Grove Monmouth
Whitgift Ysgol Gyfun Glantaf Ysgol Gyfun Gymraeg Oundle

 

Reserves:

Akeley Wood, Ampleforth College, Brynmawr, Clayesmore, Cundall Manor, Ellesmere College, Eltham College, Kingsmead, Lincoln Minster, Magdalen College, Orleans Park, Richard Hale, Rishworth, Royal Alexandra & Albert, Seaford College, St John’s Leatherhead, St Peter’s Gloucester, Edinburgh Academy.

 

To see the draws for the other tournaments, please follow these links:

U18 Cup

U18 Vase

U14s

Girls & Girls AASE

Juniors and Prep